Innowacyjne żywienie niosek

Innowacyjne żywienie niosek

Udostępnij

Drób/Artykuł

11 kwietnia 2025

Spis treści

Udostępnij

Produkcja jaj na własne potrzeby ponownie zyskuje na popularności. Jaja z własnego kurnika to gwarancja świeżości i jakości. Warto pamiętać, że ich smak i wartości odżywcze zależą przede wszystkim od żywienia kur. Jak zatem prawidłowo żywić nioski?

Podstawą będą przede wszystkim zboża. Najczęściej wykorzystywana jest pszenica, którą można stosować bez większych ograniczeń (poza twardą pszenicą typu durum), oraz kukurydza. Jej dodatek wpłynie pozytywnie na wybarwienie żółtek jaj, gdyż zawiera naturalne barwniki. Pszenicę częściowo można zastąpić dobrej jakości pszenżytem. Pozostałe zboża mają mniejsze znaczenie i stosowane są w niewielkich ilościach. Białko uzupełniane jest przede wszystkim komponentami sojowymi oraz dodatkiem produktów z rzepaku bądź słonecznika. Te ostatnie pozwalają wyregulować w paszy poziom energii i włókna. W tym celu niekiedy stosowane są również otręby pszenne. Pokrycie zapotrzebowania niosek na wapń wymaga dodania do mieszanki paszowej ok. 8-9% gruboziarnistej kredy pastewnej. Pozostałe składniki mineralne, witaminy i aminokwasy wprowadzane są do paszy w postaci premiksu.
 

Uzupełnienie składników


Większość gospodarstw utrzymujących nioski posiada własne zboża. Jak uzupełnić pozostałe składniki? W tym celu powstała Vitalena Nioska – rozwiązanie w postaci trzech różnych zestawów paszowych przeznaczonych dla kur niosek. Każdy z nich składa się z czterech komponentów, które wystarczy połączyć i uzupełnić zbożem, aby uzyskać gotową mieszankę paszową. Podstawą zestawu jest Naszmix Nioska Omega 3 – unikatowa mieszanka wprowadzająca do paszy niezbędne witaminy, minerały i aminokwasy, będąca źródłem kwasów omega 3. Głównym źródłem białka jest Prosoja Bonakomponent sojowy, który wnosi do mieszanki białko o wysokiej strawności oraz bogaty w kwas linolowy tłuszcz będący źródłem energii. Wapń uzupełniany jest tradycyjnie za pomocą kredy pastewnej. Dopełnieniem zestawu wnoszącym do mieszanki komponenty włókniste są, w zależności od wersji, otręby pszenne, poekstrakcyjna śruta słonecznikowa lub komponent rzepakowy Amirap Standard.


Efektywna mieszanka paszowa


Połączenie wszystkich dostarczonych w zestawie komponentów ze zbożem pozwala uzyskać 500 kg gotowej mieszanki paszowej. To doskonałe rozwiązanie dla hodowców poszukujących prostych rozwiązań na efektywne i zdrowe żywienie niosek z wykorzystaniem własnych zbóż.


Materiał ukazał się w „Magazynie Najbliżej Rolnika” nr 1/2025 (19)