Jaki zakwaszacz dla świń? Do paszy, ale i do wody

Jaki zakwaszacz dla świń? Do paszy, ale i do wody

Udostępnij

Trzoda chlewna/Artykuł

20 maja 2025

Spis treści

Udostępnij

Zakwaszacze pełnią ważną rolę w produkcji trzody chlewnej. Jak wybrać odpowiedni zakwaszacz do wody i paszy, jaki powinien być jego optymalny udział, a także jakie korzyści daje stosowanie płynnych preparatów?

Zakwaszacze stanowią grupę produktów, bez których trudno wyobrazić sobie intensywny i efektywny chów świń. Najpowszechniej do mieszanek paszowych stosowane są produkty sypkie, zawierające mieszaninę kwasów lub kwasów i ich soli, ale coraz częściej, szczególnie dla tuczników i loch, producenci sięgają po zakwaszacze płynne. W porównaniu do sypkich, płynne zakwaszacze charakteryzują się nieco szerszą możliwością stosowania, ponieważ mogą być zadawane zarówno do mieszanek paszowych, w których pełnią te same funkcje, co zakwaszacze sypkie, jak i do wody, do której zakwaszacze sypkie nie są podawane.

Przeczytaj także: Zakwaszacz do podstawa


Dlaczego warto stosować zakwaszacz do wody dla trzody?


Stosowane w instalacjach wodnych płynne zakwaszacze, oprócz typowego oddziaływania na organizm zwierząt, które rozpoczyna się po pobraniu wody, dodatkowo, dzięki niskiemu pH, oddziałują na środowisko linii pojenia, ograniczają możliwość namnażania się w nich mikroorganizmów, sanityzują je i oczyszczają z zalegającego biofilmu. Dodatek kwasów do wody hamuje namnażanie się w niej patogenów, czemu sprzyja powszechne podawanie za pomocą instalacji wodnej preparatów witaminowo-mineralnych, szczepionek i leków, które stanowią pożywkę dla mikroorganizmów. W wodzie namnażają się również glony, a ich obecność może doprowadzić do ograniczenia jej przepływu w zanieczyszczonych poidłach i pogorszenia jakości higienicznej. Optymalny udział zakwaszacza w wodzie waha się od 0,5 do 5 litrów na 1000 litrów roztworu (0,5 do 5,0 ml/l), tak aby możliwe było do uzyskania pH wody o wartości od 4 do 4,5.
 

Czy można jednocześnie podawać zakwaszacz do paszy i do wody?


Podawanie zakwaszacza do wody dla świń nie wyklucza możliwości jego zastosowania do paszy lub zastosowania do paszy zakwaszacza sypkiego, który decyduje o zwiększeniu wielkości jej pobrania oraz wpływa na ograniczenie możliwość rozwoju bakterii chorobotwórczych i grzybów na poziomie karmnika. Zakwaszacz podany do wody w takiej sytuacji jedynie uzupełnia działanie zakwaszaczy podanych do paszy, dodatkowo wpływając na poprawę jakości mikrobiologicznej linii pojenia. W praktyce, w takim przypadku warto pomniejszyć udział zakwaszacza stosowanego do paszy.
 

Co wyróżnia zakwaszacz WerVit Modis i wpływa na jego wysoką skuteczność?


Ciekawym składnikiem płynnego zakwaszacza WerVit Modis jest kwas glukonowy, który ze względu na swoistą, unikatową budowę chemiczną cząsteczki, pomimo 6 atomów węgla w łańcuchu węglowym, różni się od kwasów któtkołańcuchowych tym, że nie podlega procesowi dysocjacji w świetle przewodu pokarmowego. Pozwala to na wnikanie do komórek bakterii zasiedlających dalsze odcinki przewodu pokarmowego i wykazywanie aktywności bójczych, a to z kolei stanowi cenną właściwość szczególnie istotną pod względem profilaktyki chorób wywoływanych przez bakterie beztlenowe oraz efektywnego zwalczania tych bakterii.

Oprócz aktywności bójczych wynikających ze specyficznej budowy zawartego w WerVit Modis kwasu glukonowego, zakwaszacz ten zawiera również w swoim składzie kwas mrówkowy i propionowy oraz monoglicerydy kwasu masłowego, które wykazują aktywności typowe dla zakwaszaczy, a więc:

- ograniczają możliwość namnażania i rozwoju patogennej mikroflory (bakterii i grzybów) – działanie bakteriostatyczne,
- działają bakteriobójczo (penetracja ścian komórkowych bakterii, blokowanie replikacji bakterii poprzez uszkodzenie procesu syntezy DNA),
- wpływają na poprawę wykorzystania paszy poprzez aktywowanie i zwiększenie efektywności enzymów,
- wpływają na zwiększenie przyswajalności mikroelementów (aniony reszty kwasowej),
- wykazują działanie prebiotyczne,
- stanowią źródło energii.
 

Zakwaszacze do wody dla trzody – podsumowanie


Biorąc pod uwagę skład analityczny, szerokie możliwości zastosowania zakwaszaczy płynnych, ich cenę oraz wszechstronne i efektywne działanie zdecydowanie stanowią one cenne uzupełnienie funkcji zakwaszaczy sypkich, a w wielu sytuacjach, szczególnie w żywieniu tuczników, mogą stanowić skuteczną alternatywę dla produktów sypkich.