Drożdże w premiksie – optymalizacja kosztów

Drożdże w premiksie – optymalizacja kosztów

Udostępnij

Bydło/Artykuł

11 kwietnia 2024

Spis treści

Udostępnij

Od kilkunastu lat w wielu produktach dla bydła obecne są żywe kultury drożdży. O ich funkcjach pisaliśmy już wielokrotnie, ale dla przypomnienia wspominamy o działaniu, zmniejszającym występowanie chorób metabolicznych (kwasica), poprawie strawności dawki, rozwoju flory bakteryjnej i samego żwacza.

Żywe kultury drożdży w formie czystej praktycznie nie są dostępne na rynku. Dzieje się tak ze względu na niskie dawkowanie i koszt za 1 kg. Są za to dostępne w formie mieszanin z nośnikiem mineralnym lub organicznym. Ilość czystych drożdży w dawce dziennej krowy mlecznej waha się od 0,5 g do ok. 5 g. Oznacza to, że pozostała składowa takiego produktu to nośnik. Może się więc zdarzyć, że w produkcie, którego stosuje się 100 g, samych drożdży jest 1 g, a pozostała część stanowi nośnik. 


Nośnik

Rozmawiając z hodowcami, często spotyka się stwierdzenia, że jedne drożdże są lepiej pobierane, a inne mniej chętnie. W rzeczywistości problem dotyczy nośnika zastosowanego w produkcie. W dodatku nośnik, nawet najtańszy, zastosowany w takich produktach też jest kosztem, do którego dochodzi koszt produkcji i marża.


Oszczędności

Z drugiej strony, nowoczesne żywienie to szukanie oszczędności w celu poprawy ekonomiki produkcji. Dla przykładu, zamiast stosować produkty funkcjonalne w 2-4 workach, korzystniej będzie produkty zaspokajające potrzeby żywieniowe umieścić w 1-2 workach. Pozwala to nie tylko na oszczędność, ale także usprawnia podawanie gotowych produktów. Jest to wygoda dla hodowcy i jednocześnie mniejsze ryzyko popełnienia błędów.


Żywe kultury drożdży

Odpowiedzią na te wyzwania rynku jest zastosowanie w większości premiksów z linii Naszmix żywych kultur drożdży jako dodatku, który staje się w tych produktach standardem. 

Nie jest dużym problemem, aby w 200 g mieszanki mineralno-witaminowej umieścić kilka gramów żywych aktywnych drożdży. Dlatego, w celu ograniczania kosztów związanych z żywieniem i podniesieniem wyników produkcyjnych, większość produktów oferowanych przez Agrolok i Ewrol zawiera już żywe kultury drożdży. Jednocześnie zastosowane szczepy i ich stężenie występują na takim poziomie, aby zalecana dawka premiksu, np. 200 g, zawierała ich funkcyjną dawkę (CFU). 


Linia produktów Naszmix

Żywe aktywne drożdże znajdują się w dawkach funkcyjnych między innymi w produktach:
Naszmix Opti Multibufor Chelat – jeden z najlepszych buforów na rynku,
Naszmix Opti KWM – bardzo dobry premiks na laktację,
Naszmix Opti KWM Max – najlepszy kompleksowy premiks na laktację z linii Opti,
Naszmix Opti Opas – specjalnie przygotowany premiks dla opasów.

Nowoczesne żywienie to żywienie oparte o mieszanki mineralno-witaminowe odpowiednio zoptymalizowane, będące z jednej strony proste w zastosowaniu, a z drugiej strony relatywnie obniżające koszty żywienia oraz pozytywie wpływające na produkcyjność zwierząt.


Materiał ukazał się w „Magazynie Najbliżej Rolnika” nr 1/2024 (18)