Mrówczan wapnia w premiksach dla trzody chlewnej

Mrówczan wapnia w premiksach dla trzody chlewnej

Udostępnij

Trzoda chlewna/Artykuł

26 marca 2024

Spis treści

Udostępnij

Mrówczan wapnia, czyli sól wapniową kwasu mrówkowego o neutralnym pH, stosuje się w żywieniu trzody chlewnej jako źródło łatwostrawnego wapnia pochodzenia organicznego. Dodatkową funkcją tego składnika jest działanie zakwaszające i prebiotyczne.

Po zastosowaniu premiksu z udziałem mrówczanu wapnia, w organizmie świni następuje uwolnienie wapnia oraz kwasu mrówkowego, który stabilizuje pH w żołądku i w jelitach. Skutkiem tego jest ograniczenie namnażania bakterii chorobotwórczych oraz znacząca stabilizacja flory jelitowej w przewodzie pokarmowym. Mrówczan wapnia „odżywia” pałeczki kwasu mlekowego, które pokrywają błonę śluzową jelit.
 

Mrówczan wapnia jako źródło wapnia

Wprowadzając mrówczan wapnia do mieszanek paszowych uzupełniających, zastępujemy częściowo węglan wapnia jako źródło wapnia dla świń. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy premiks o mniejszym wpływie na buforowanie paszy. Potrzeba mniej substancji zakwaszających do uzyskania optymalnego odczynu w żołądku świń na poziomie pH 4,5.
 
Wapń jako makroskładnik mineralny pełni w organizmie bardzo wiele funkcji, które decydują o uzyskiwanych efektach produkcyjnych oraz zdrowotności zwierząt. Jako podstawowy składnik kości nadaje im sztywność, odpowiada także za prawidłową przemianę białka i skrobi. Jest aktywatorem licznych enzymów oraz wchodzi w skład układu nerwowego, gdzie troszczy się o prawidłowe przekazywanie sygnałów między komórkami.
 
Niedobory wapnia są szczególnie niebezpieczne dla prosiąt i loch, ponieważ powodują zaburzenia funkcjonowania układu kostnego, wśród których do najczęściej występujących zalicza się krzywice i łomikost, a także utratę apetytu i ogólny spadek efektywności produkcji. Schorzenia te, będące następstwem odwapnienia, bywają przyczyną brakowania loch.
 
Mrówczan wapnia zawiera około 30% wapnia i w odróżnieniu od węglanu wapnia nie potrzebuje udziału kwasu solnego w procesie rozpuszczania się w żołądku, a także zapewnia lepszą wchłanialność wapnia przez organizm. 
 

Zalety premiksów z mrówczanem wapnia w żywieniu prosiąt

Zastosowanie premiksu z udziałem mrówczanu wapnia ma szczególne znaczenie w odchowie prosiąt, gdzie istnieje potrzeba zastosowania surowców, które ograniczają poziom buforowania paszy (kreda pastewna zwiększa buforowanie paszy), co sprzyja redukcji występowania biegunek i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, głównie poprzez ograniczenie namnażania się w jelitach niepożądanych gatunków bakterii. 
 
Prosięta, szczególnie w okresie okołoodsadzeniowym, mają upośledzoną zdolność do wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Dodatek mrówczanu wapnia w premiksie pomaga przejść ten okres łagodniej. Dodatkowo zwiększa on masę młodych zwierząt dzięki wzmocnieniu błony śluzowej jelit i dostarcza pulę dostępnego wapnia do budowy masy ciała. Zwiększa także strawność białka, energii i całej mieszanki paszowej poprzez obniżenie pH w przewodzie pokarmowym oraz zwiększenie aktywności enzymatycznej. A zwiększenie masy odsadzeniowej prosiąt przekłada się redukcję biegunek po odsadzeniu i skrócenie okresu tuczu.
 

Zalety premiksów z mrówczanem wapnia w żywieniu loch

Premiksy z udziałem mrówczanu wapnia dla loch przekładają się na uzyskanie lepszych wyników produkcyjnych. U loch prośnych uzyskujemy wyższe wagi prosiąt przy urodzeniu i lepszą kondycję. U loch karmiących mrówczan wapnia zapewnia wysoką dostępność wapnia w okresie laktacji, co przekłada się na zwiększenie mleczności loch. Pozytywny efekt stosowania mrówczanu wapnia uzyskujemy dzięki stabilizacji wartości pH w przewodzie pokarmowych, ograniczeniu flory patogennej i redukcji wydzielanego azotu z organizmu, co poprawia mikroklimat chlewni. 
 

Zalety premiksów z mrówczanem wapnia w żywieniu tuczników

Zastosowanie mrówczanu wapnia w premiksach dla tuczników ma szczególne znaczenie w przypadku intensywnie użytkowanych ras świń. Te, z powodu wysokiego tempa wzrostu nie tylko masy mięśniowej, ale także masy kostnej, potrzebują wysokiej jakości łatwo dostępnego wapnia do budowy masy mięśniowo-szkieletowej.
 
Warto również pamiętać, że mrówczan wapnia jest substancją konserwującą, która zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Zapobiega także wtórnej fermentacji pasz – problem ten występuje szczególnie w okresie wyższych temperatur przy produkcji pasz z udziałem kiszonego ziarna kukurydzy. Mrówczan wapnia zmniejsza proces zagrzewania paszy podczas przechowywania, ale też dostarcza brakującego w ziarnie kukurydzy wapnia do dawki pokarmowej. Zalecana dawka mrówczanu wapnia to 1-5 kg, do maksymalnie 15 kg na 1 tonę paszy. Przy maksymalnej dawce, tj. 15 kg/t paszy, mrówczan wapnia obniża pH paszy o około 1 stopień. 
 
Żywienie premiksem z udziałem mrówczanu wapnia, pozwala na uzyskanie bardzo intensywnych przyrostów w tuczu trzody chlewnej, szczególnie w przypadku stosowania pasz o wysokich parametrach białka i energii.
 

Gdzie znaleźć mrówczan wapnia?

Doskonałym rozwiązaniem jest kompleksowa linia MPU (premiksów) z udziałem mrówczanu wapnia Naszmix Toper. Jest to linia mieszanek paszowych uzupełniających (MPU) dla stad o najwyższych wymaganiach pokarmowych oraz dla hodowców oczekujących najlepszych wyników produkcyjnych. W ofercie dla loch karmiących znajduje się Naszmix Toper LK 5%, a dla loch niskoprośnych: Naszmix Toper LP 4%. Dla prosiąt i warchlaków: Naszmix Toper PW 4%. I dla tuczników: Naszmix Toper 2,5% i Naszmix Toper 2%.